top of page
Eran banner site office111.jpg
فرآیند صدور گواهی اصالت آثار ناصر اویسی

گواهی اصالت چیست؟

 گواهی اصالت (Certificate Of Authentication) مهمترین ابزار ارزیابی در مراکز خرید و فروش آثار هنریست. که این مهم، جهت اثبات اصالت اثر و ارتباط آن با هنرمند و خالق اثر خواهد بود.

در بازار هنر با توجه به نبود ساز و کار بین المللی تثبیت شده و فراگیر، وظیفه هنرمند و بانیان هنریست که از این مهم نگاهداری، و در حفظ میراث فرهنگی هنرمند و مجموعه داران وظیفه شناس باشند.

 

چرا گواهی اصالت برای برخی هنرمندان لازم است؟

گواهی احراز هویت هنری نه تنها برای تأیید صحت یک اثر هنری مورد نیاز است، بلکه این اطمینان را به خریداران و مجموعه داران بالقوه می‌دهد که  اثر مورد نظر اصل بوده، و جعلی نمیباشد.

 

از کجا و چگونه می توان گواهی اصالت را دریافت کرد؟

بنیاد اویسی با همکاری گالری اران (Eran Art Gallery)، برای کسانی که در گذشته آثار ایشان را مستقیماً از این هنرمند و یا از گالری های معتبر، خانه های حراج و بازار هنر خریداری کرده‌اند، شرایطی را فراهم کرده تا گواهی اصالت معتبر دریافت نمایند.

در این فرآیند، اطلاعات و مدارک اثر هنری مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت تشخیص اصالت آن، گواهی اصالت صادر خواهد شد.

لازم به ذکر است که این مدرک توسط هنرمند امضا و توسط گالری مهر میگردد.

 

مراحل و مسئولیتها

مرحله  اول -  جمع آوری و ثبت اطلاعات :

اولین گام بررسی اولیه اثر هنری با رجعت به مدارک موجود و اطلاعاتی است که صاحب اثر در دست دارد، شامل بررسی منشأ اثر هنری، تاریخچه مالکیت و نمایشگاهی ست که آن اثر به نمایش گذاشته شده است.

مستندات اثر هنری، از جمله هر گونه گواهی اصالت قبلی، کاتالوگ نمایشگاه، و سایر مطالب مرتبط ، مورد نیاز خواهد بود.

لذا صاحب اثر می بایست مدارک زیر را برای یک اثر ارائه نماید:

 1.  فرم اطلاعات اثر (دانلود فرم بالا) – این فرم میبایست توسط صاحب اثر تکمیل گردد. این فرم بایست برای هر اثر جداگانه تکمیل و ثبت گردد.

 2. تصاویری از اثر را با شرایط زیر آماده نماید:

  1. یک عکس از جلو و یک عکس از پشت اثر

  2. یک عکس نزدیک از امضا

  3. کیفیت تصاویر باید 300 dpi و با بالاتر باشد.(دارای وضوح کامل)

 3. کپی از تمامی گواهینامه ها و مدارک خرید قبلی (شامل فیش پرداخت بانکی، فاکتور و غیره)

 4. یک کپی از کارت ملی و پاسپورت

 5. پرداخت مبلغ معادل 150 دلار امریکا به حساب زیر واریز و رسید پرداخت را در مدارک ضمیمه گردد.

Iran - Bank Saman: IR490560082680000085750001

6219-8610-6367-4260

رضا پیک آزادی- بانک سامان

  6. اسکن تمامی مدارک همراه با تصاویر را به آدرس ایمیل زیر ارسال نمایید.

tehran@eranartgallery.com

نکته : گالری اران ممکن است برای کسانی که بیش از 5 اثر دارند تخفیف قائل گردد. لذا مجموعه دار میتواند پیش از ارسال مدارک، درخواست خود را از طریق ارسال ایمیل به آدرس بالا به ما اطلاع دهد.

 

  7. تیم گالری اران برای شما ایمیلی با محتوای تاریخ مراجعه حضوری در دفتر گالری ارسال خواهد کرد. و صاحب اثر می بایست کلیه مدارک به همراه اصل اثر هنری را به همراه خود به آدرس ذیل بیاورد.

تلفن:   26714314         موبایل: 09002887867

نکته: در صورتیکه مجموعه دار به هر دلیلی امکان حمل اثر تا محل گالری ERAN  را نداشته باشد، تسهیلاتی در نظر گرفته میشود تا در محل مجموعه دار مراحل  بررسی اولیه و مرحله دوم این فرایند انجام گیرد.

هزینه این خدمات بصورت جداگانه محاسبه خواهد شد که بسته به محل مراجعه، سهولت در بررسی اثر و موارد از این دست خواهد بود. صرفا بعنوان مثال آدرس در مرکز و شمال شهر تهران و در شرایطی که آثار در یک مکان باشند، هزینه ای معادل ۷۰۰ تا ۱ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. لذا مجموعه دار می بایست در هنگام ارسال مدارک، موضوع عدم حضور خود و تمایل بررسی اثر در محل را اعلام نماید.  

مرحله دوم- تاییدیه اولیه آثار

 تیم ما در دفتر تهران تائیدیه اولیه و تشخیص هویت صاحب اثر را صادر کرده و در نهایت ایمیلی را به دفتر کانادا/آمریکا ارسال مینماید.

 

مرحله سوم-  تحلیل مقایسه ای

انجام تحلیل مقایسه ای اثر هنری به همراه نظر کارشناسی خود هنرمند خواهد بود. که شامل مقایسه اثر هنری با سایر آثار خلق شده در همان دوره یا دوره های دیگر خواهد بود.

 

مرحله چهارم-  نظر کارشناس در صورت لزوم

در صورتیکه هنرمند در خصوص اصالت اثر با توجه به مدارک ثبت شده مردد باشد، تیم احراز هویت ممکن است از مجموعه دار درخواست اطلاعات بیشتری بنمایند و همچنین با موافقت مجموعه دار با کارشناسان دیگر مشورت کند تا نظر کارشناسی آنها را دریافت نمایند. (در صورت نیاز به این مرحله با صاحب اثر هماهنگ و هزینه های آن محاسبه و پیش از اقدام توافق میگردد).

سپس نظر کارشناسی برای هنرمند ارسال میگردد، تا مجدد فرآیند مقایسه ای و بررسی کارشناسی تکرار گردد. اگر هنرمند همچنان مردد به ارائه سند اصالت باشد، گالری اران کلیه مدارک به همراه نظر کارشناسان دیگر را به صاحب اثر ارائه مینماید و در این صورت امکان صدور سند اصالت توسط گالری با امضا هنرمند میسر نمی باشد.

مرحله پنجم -  گزارش و صدور گواهینامه:

پس از تکمیل مراحل بالا، هنرمند دستور صدور سند اصالت را صادر می کند. گالری اران سند را که شامل اطلاعات منشأ آن، اطلاعات اثر و نام مجموعه دار خواهد بود به زبان انگلیسی صادر و جهت امضا هنرمند اقدام مینمایند. ممکن است امضا سند بصورت دیجیتالی توسط هنرمند انجام گردد.

 

مرحله ششم – مهر و امضا

مدیر گالری اران نیز مدرک را امضا (امضا دیجیتال) مینماید و سپس برای دفتر تهران ارسال میگردد تا مراحل پرینت و مهر برجسته و ثبت آن در دفتر تهران نیز صورت گیرد.

 

مرحله هفتم- دریافت سند اصالت

 گالری اِران مجموعه دار را از صدور سند اصالت آگاه مینماید. ایشان میتواند جهت دریافت آن با هماهنگی قبلی به دفتر گالری در تهران مراجعه و یا درخواست ارسال آنرا بنماید که هزینه آن بصورت پس کرایه محاسبه خواهد شد.

bottom of page